سازه هسته مرکزی با مهار بازویی و خرپاهای کمربندی

💠بررسی سازه هسته مرکزی با مهار بازویی و خرپاهای کمربندی به عنوان یکی از راهکارهای مقابله با #بارهای_جانبی در ساختمان های بلند مرتبه :

Shanghai Tower

Architects: Gensler

Location: Shanghai Shi, China

Year: 2015

💠 این فرم سازه اي داراي یک هسته مرکزي است که متشکل از دیوارهاي برشی و یا قاب هاي مهاربندي شده می باشد که این هسته مرکزي توسط خرپاهاي بازو مانند یا شاه تیرها به ستون هاي خارجی متصل می شود و بدین ترتیب عمل انفرادی قاب و هسته مرکزی را حذف می‌کنند.

اضافه بر ستون هاي انتهاي مهار بازویی، معمولا از ستون هاي محیطی دیگر نیز براي گیردار نمودن مهارهاي بازویی استفاده می شود. این کار با افزودن یک تیر عمیق محیطی یا کمربند در اطراف سازه و در تراز مهار بازویی صورت می گیرد.

در پست های بعد ساختمان بلند مرتبه#برج_شانگهای (#Shanghai_Tower) که این نوع سیستم سازه ای را به عنوان سازه اصلی به کار برده است، بررسی می کنیم.

 

برج شانگهای آسمان‌خراش ۱۲۱ طبقه به ارتفاع ۵۵۶٫۷ متر، با کاربری اداری-تجاری است.یکی از چالش‌های پروژه، مقاوم‌سازی پی و خاک ساختمان بود زیرا شانگهای منطقه‌ای حاصلخیز است. سرعت بالای بادهای این منطقه نیز از دیگر مشکلات سر راه تیم معماری بود.

برج دارای یک شکل مثلثی پیچ خورده با نمای داخلی است که ۱۲۰ درجه از پایه آن منحرف می شود. کاهش ۲۴ درصدی تنش ناشی از باد و کاهش هزینه ساخت از مزایای این تغییر زاویه محسوب می‌شوند.

سیستم ساختاری آن شامل یک هسته بتنی ۹۰ در ۹۰ فوت است که از طریق خرپاهایی بازو شکل به ابر ستون های خارجی متصل شده است.

در برج شانگهای علاوه بر ابرستون هاي خارجی، ستون هاي مورب محیطی دیگری نیز براي گیردار نمودن مهارهاي بازویی استفاده می شود. این کار با افزودن یک خرپای محیطی یا کمربند هم تراز با مهار بازویی صورت گرفته است. در واقع این خرپای محیطی، سازه هسته مرکزی، ابر ستون ها و ستون های مورب را بهم دوخته است.

در این برج دیوارهای نازک پوسته بیرونی نمای ساختمان توسط خرپاهایی به هسته مرکزی برج متصل شده اند که انعطاف پذیری این دیوار به خنثی کردن فشار باد کمک می‌کند.

گالری تصاویر
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *