سازه #خرپاهای_فضایی بانک_چین

💠بررسی سازه #خرپاهای_فضایی به عنوان یکی از راهکارهای مقابله با#بارهای_جانبی در ساختمان های #بلند_مرتبه :
Bank of China Tower
-Architects: I. M. Pei & Partners
-Location: Hong Kong, China
– Year: 1990
نوعی #لوله_مهاربندی_شده و اصلاح شده است که در آن، مهارهای قطری، درون ساختمان را به بیرون متصل می کنند. این مهارهای قطری در واقع خرپای عظیم سه بعدی است که همانند شاه تیرها عمل می کند.
در پست بعدی ساختمان بلند مرتبه #برج_بانک_چین (#BankofChinaTower) که این نوع سیستم سازه ای را به عنوان سازه اصلی به کار برده است، بررسی می کنیم.

💠 #بانک_چین که زمانی بلندترین برج هنگ کنک بوده، یک آسمان خراش ۳۶۷ متری است. این ساختمان منشوری شکل دارای ۷۲ طبقه، دو دیرک و نمای تمام شیشه ای می باشد.
برج بانک چین از نظر تکنولوژی ساخت یادآور برج ویلیز در شیکاگو است با این تفاوت که برج بانک چین از بخش های مثلثی با #قابهای_مثلثی تشکیل شده است و برج ویلیز از بلوک های مستطیلی تشکیل شده است.
برای اولین بار تکنولوژی #خرپاهای_فضایی در برج بانک چین، برای تحمل وزن آسمان خراش و بارهای جانبی در طوفان ها و باد به کار رفته است.
کل ساختار توسط پنج #ستون_فولادی که چهار ستون در گوشه ها و یکی در مرکز ساختمان، پشتیبانی می شود که با یک چهارچوب مثلثی که وزن ساختار را روی این پنج ستون انتقال می دهد. برج ها در ارتفاع های مختلف برداشته می شوند و بارهای ستون مرکزی به سمت ستون ها ی که در گوشه ها قرار گرفته اند هدایت می شوند و قاب مثلثی شکل می گیرند.

گالری تصاویر
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *