تئاتر شهر تهران

  • نام پروژه : تئاتر شهر تهران
  • موقعیت : تهران ، ایران
  • معمار: امیر علی سردار افخمی
  • تاریخ : ۱۳۵۱
  • نوع کاربری : فرهنگی
  • مساحت بستر طرح : ۳۰۰۰ مترمربع
  • زیربنا : ۵۶۰۰ متر مربع

 

  • تئاتر شهر تهران در سال ۱۳۵۱ تاسیس شده است ، که مجموعه ای برای اجرای هنرهای نمایشی در تهران می باشد. این مجموعه شامل تالارهای نمایش، چهارسو، قشقایی، سایه و تالار اصلی می باشد.

این مکان قبلا یکی از تفرجگاه های مردم تهران بوده است ؛ البته در این فضا ساختمانی معروف به «مهمانخانه بلدیه (کافه شهرداری)» در آن قرار داشت که در سال ۱۳۰۹ ساخته شده بود و گاهی گروه های شعبده باز و سیرک بازان، در فضای باز اطراف این مهمانخانه به اجرای برنامه می پرداختند.مجموعه تئاتر شهر که ساختمان مدور آن یکی از شاهکارهای معماری ایران به شمار می رود، در حالی یکی از مهم ترین مجموعه های تئاتری ایران است.نمای گنبد نیم مدور بام و ستون های قرینه اطراف آن از دور چون خیمه ای بر محوطه سنگ فرش گسترده پارک دانشجو قوام یافته چنانکه یادآور تابلوی تکیه دولت اثر کمال الملک می نمایاند. از نظر بافت ظاهری بنا، ساختما آن شبیه برج طغرل در شهر ری به نظر می رسد. دیوار بیرونی، ترکیب انتزاعی و زیبای کاشی فیروزه ای و سبز و آجر به شکل برجسته، یادآور نشانه های معماری دوره ایلخانیان است.

فضاهای داخلی بنا با پیچ و خم های هندسی شاید بر کاربرد دایره و رازگونگی آن در فرهنگ و هنر ایرانی تاکید می کند که در پلان دایره ای آن بارز ترین نمود را دارد. مساحت بستر طرح این بنا۳ هزار متر مربع ، و مساحت زیر بنا ى آن۵ هزار و ۶۰۰ متر مربع است. با توجه به پلان دایره اى شکل این بنا، قطر تقریبى بدنه آن ۳۴ متر است. ارتفاع تئاتر شهر ۱۵ متر است.تالارهای مجموعه تئاتر شهر در حال حاضر شامل «تالار اصلی» در طبقه همکف، تالارهای «چهارسو»، «قشقایی»، «سایه» و «پلاتو اجرا» در طبقه زیرین است. بخش های مختلف این مجموعه شامل واحدهای نور، صدا، چهره پردازی، آکسسوار، حمل و نقل دکور، صحنه، فروشگاه کتاب، تدارکات، خدمات، کافه تریا، تلفنخانه، تاسیسات، نقاشی، برق، معاونت فنی، معاونت اداری مالی، روابط عمومی، حراست، اداری و دبیرخانه ، مدیریت تالارها، هماهنگی، گیشه و مدیریت است که به تناوب تقسیم وظایف در طبقات مختلف قرار گرفته اند
منبع www.teatreshahr.com   منبع عکس www.360cities.net

گالری تصاویر
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *