معایب یوبوت پلی استایرن (یونولیت)

چرا نباید از پلی استایرن (یونولیت) در ساختمان استفاده کرد؟
اگرچه یونولیت به علت هزینه کم و سهولت در اجرا به‌ طور گسترده در صنعت ساختمان استفاده شده است ، ولی استفاده آن دارای نقطه ضعف‌ ها و اشکالات زیادی می‌ باشد که توسط مجامع علمی- صنعتی به آن پرداخته شده است.
مرجع دال‌ های سبک ، دستورالعمل دولتی ایتالیا مورخ ۱۶/۲/۲۰۰۷ پیوست D.5.1 تصریح می‌ کند: « در مواردی که از قالب‌ های با جنس پلی‌ استایرن یا مصالح مشابه ، استفاده می‌ شود ، می‌ بایست دریچه‌ ای مناسب برای خروج فشار اضافه ناشی از متصاعد شدن گاز تعبیه گردد.» همین‌ طور پیش از این ، استاندارد UNI 9502 ضمیمه۷٫۲٫۲ تصویب کرده است : « در موارد استفاده از مواد ترکیبی که وقتی در دمای بالا قرار بگیرد به گاز تبدیل می‌ شوند، می‌ بایست در سطوح نمایان دریچه‌ های مناسبی برای زمان آتش‌ سوزی تامین گردد تا در اثر قابلیت رفتار مواد و بر اثر انفجار، به سازه لطمه وارد نشود.»
بنابراین، استفاده از پلی‌ استایرن در دال‌ ها نیاز به هزینه بیشتری دارد تا دریچه‌ ها یی برای خنثی کردن فشار گازی که از قالب‌ ها متصاعد می‌ شود ، تعبیه گردد. اگر چه در هنگام آتش سوزی هنوز خطر گسترش گازهای سمی که به محیط نشت می‌ کند ، وجود دارد.
قطعه یوبوت از پلی پروپیلن ساخته می‌ شود که سمی نیست حتی اگر به‌ طور کامل بسوزد. این سیستم استاندارد مقاومت در برابر حریق REI 180 ایتالیا با پوشش حداقل ۵/۳ سانتی‌ متر بتن را کسب کرده است. مشکلات دیگر یونولیت عبارت‌ اند از ابعاد بزرگ و جاگیر ، هزینه بیشتر حمل و نقل و مشکل در نگهداری و انبارداری به خصوص در فضاهای باز و بیرون از ساختمان. پلی استایرن حجیم و جاگیر بوده و لبه‌ ها و گوشه‌ های آن شکننده است که در حین اجرا تکه‌ های شکسته شده فرو می‌ ریزند و به شکل آزارد هنده‌ای جمع‌آوری آن‌ ها دشوار است. این قطعات خرد شده به همه چیز می‌ چسبند (به ویژه شبکه آرماتور بندی) و به علت مقاومت‌ فشاری بسیار پایین باعث متخلخل شدن و کاهش مقاومت بتن می‌ گردند.
ویژگی مهم دیگر در دال‌های مجوف اکوستیک بودن و کاهش انتقال سرما و گرما بین طبقات به علت فضای خالی ایجاد شده در دال است ، که با استفاده از یونولیت این ویژگی‌ ها از بین می‌ رود .
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *